Nie masz motywacji to nie czytaj, bo to zbyt pracochłonne

Być może nie jest to dla Ciebie nowość. Mam na myśli książkę ”Bogaty Ojciec biedny ojciec”. Może ją już czytałeś – super. A być może o niej słyszałeś, bo ostatnio zauważyłem, że wiele osób ją rekomenduje jako pozycję nr 1 związaną z wiedzą o inwestycji oraz motywacją. Jestem w stanie śmiało powiedzieć, że to pozycja godna polecenia. Podczas czytania tej książki utkwiło mi dużo fragmentów. Niektóre już wcześniej przewiajały mi się w głowie a w inne kwestie aż tak się nie zagłębiałem, o których napisał R. T. Kiyosaki. Niemniej jednak chciałbym w tym poście wypisać wszystkie te rzeczy, które według mnie są ważne i istotne nie tylko dla skutecznego inwestora ale również człowieka chcącego polepszyć jakość swojego zycia w ogóle. Jeśli interesuje Cię rozwój i motywacja to myślę, że takie fragmenty mogą być dla Ciebie ciekawe. Wypiszę je a pod spodem umieszczę moje komentarze:

 

”JEŻELI NIE MASZ SILNEJ MOTYWACJI, NIE MA SENSU CZYTAĆ DALEJ. TO, CO PROPONUJĘ, BĘDZIE CI SIĘ WYDAWAŁO ZBYT PRACOCHŁONNE.”.

 

”Rób to, co w głębi serca uważasz za właściwe, bo i tak będziesz krytykowany. Zostaniesz potępiony, jeśli to zrobisz, i zostaniesz potępiony, jeśli tego nie zrobisz”.

Zastanawiasz się czasem nad tym, że cokolwiek byś nie zrobił to i tak jesteś w wielkiej D****? Jeśli tak to pomyśl sobie, że i tak nie masz nic do stracenia, bo ludzie zawsze gadali, gadają i będą gadać. Nawet jak byś był Świętą Matką Teresą to jeśli ktoś będzie chciał Ci dokopać to i tak to zrobi więc kompletnie się nie przejmuj krytyką innych osób. Szczęśliwy będziesz wówczas, gdy będziesz wolny. A będziesz wolny jak się pozbędziesz lęku związanego ze strachem przed opinią innych.

 

”Porażka jest źródłem inspiracji dla zwycięzców i gwoździem do trumny dla nieudaczników (…). Wygrywanie oznacza brak strachu przed przegraną (…). Istnieje wielka różnica pomiędzy nieznoszeniem przgranej a strachem przed nią. Większość ludzi tak bardzo boi się utracić pieniądze, że przegrywa”.

Pomyśl sobie, jak zmieniło by się Twoje życie, gdybyś zaczął działać na maxa. Jak byś funkcjonował, gdyby zamiast walczyć ze strachem zaakceptować go i przyjąć go do siebie. Strach jest potrzebny. Utworzył się w drodze ewolucji, którzy miał nam pomóc przetrwać. Jednak świat się zmienił i już nie potrzebujesz się bać tak bardzo jak nasi przedkowie, że nagle na ulicy zaatakuje Cię mamut. Strach jest dobry ale czasem nas paraliżuje. Paraliżuje wtedy, gdy z nim walczymy. Zaproś go do siebie, zaakceptuj jako naturalną i nieodłączną część Ciebie a zobaczysz, że on minie, bo zamiast koncentrować się na stłamszeniu przyspieszonego oddechu i bicia serca, pomyślisz racjonalnie oraz będziesz świadomy mechanizmom towarzyszącym podczas emocji strachu. Dzięki temu zobaczysz, że poczujesz ulgę.

 

”Sceptycy nigdy nie wygrywają. Niekontrolowana niepewność i strach wywołują sceptycyzm. Sceptycy krytykują a zwycięzcy analizują. Krytyka oślepia, zaś analizowanie otwiera oczy. Analizowanie pozwala zwycięzcom zobaczyć, że krytycy są ślepi, i dostrzec okazje, których nie zauważył nikt inny. Odkrywanie tego, czego inni ludzie nie widzą, jest kluczem do sukcesu”.

Warto otworzyć oczy na nowe możliwości. W naszej erze informacji rozpowszechnianych internetowo wiadomości idą błyskawicznie. Bacznie oglądaj najświeższe informacje i bądź na bieżąco. Nie musisz podejmować od razu decyzji ale nie przekreślaj od razu okazji. Zamiast tego analizuj wszystkie nowości dotyczące tematu, który Cię interesuje i nie odpuszczaj tak łatwo, bo można później żałować.

 

”Słowa NIE STAĆ MNIE NA TO  zwalniają umysł z obowiązku myślenia. Pytanie JAK MOGĘ TO OSIĄGNĄĆ otwierało umysł, zmuszało do myślenia i poszukiwania odpowiedzi”.

Zapewne miałeś parę razy wątpliwości co do swojego planu. Pewnie wydawało Ci się, że to niemożliwe a nawet prześladuje Cię myśl, że jesteś wariatem, bo przecież jak ja mogę osiągnąć tak wiele? Jak to zrobić? Każdy ale każdy kto osiągnął sukces miał takie chwile słabości jak ta ale przezwyciężyć ją pozwoliła m.in. upartość, brak podatności na opinię innych oraz zmuszanie się do myślenia. Stwórz wizję konkretnego planu, który masz osiągnąć wyobrażając sobie, że już tam jesteś i to robisz. Potem działaj. Wtedy nikt ani nic Cię nie zatrzyma. Konsekwencja prowadzi do sukcesu.

 

”Aroganci lub krytykanci to często ludzie o niskim poczuciu własnej wartości, obawiający się podejmować ryzyko. Ucząc się czegoś nowego, tak długo popełniamy błędy, aż zrozumiemy to, czego się nauczyliśmy (…) Aroganci rzadko czytają książki lub słuchają specjalistów. Po cóż mieliby to robić? Przecież są pępkiem świata. Istnieje wiele ”inteligentnych” osób, które spierają się lub bronią, gdy nowa myśl ściera się z ich sposobem myslenia”.

Zauważyłem też, że czasami aroganci i krytykanci operają swoje przekonania na zasadzie uwagi selektywnej. To oznacza, że spośród wielu możliwości wybierają tylko te fakty, które pasują do ich wizji i sposobu myślenia. Taki sposób działania nie jest obiektywny i szkodzi w procesie poznawania świata. Przykład? Osoba, która jest źle nastawiona do pewnego tematu czyta wszystko to, co jest związane z negatywną opinią na ten temat i wtedy potwierdza swoje przekonania na zasadzie samospełniającego się proroctwa. Jeżeli ktoś jest obiektywny i neutralny a także chętny do przyswajania wiedzy to będzie czytał  za i przeciw i dopiero w dalszej kolejności oceniał. Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Podczas tej oceny warto być szczerym z samym sobą i mieć oczyszczony umysł z zarówno tych negatywnych emocji jak również z tych nazbyt pozytywnych. Ja zawsze preferowałem balans. Motywacja i emocje związane z napięciem na poziomie umiarkowanym są najlepszym napędem do działania.

 

”To właśnie tłum zazwyczaj wkracza na rynek zbyt późno i przegrywa. Kiedy wszystkie gazety rozpisują się o  świetnej okazji inwestycyjnej, zwykle jest już za późno (…). Dla większości inwestorów to jest trudne, gdyż kupowanie czegoś, co jest niepopularne, przeraża ich (…). Sztuka polega na tym aby mieć dostęp do najcenniejszych informacji o inwestycji”.

Ten fragment bardzo utkwił mi w pamięci i zawsze jak go sobię przypomnę to zdaję sobie sprawę dlaczego lubię inwestować w nowości technologiczne 😉

 

”Pamiętaj, że łatwa droga często staje się trudna, a trudna droga często staje się łatwa. Aby po mistrzowsku kontrolować pieniądze, musisz być sprytniejszy niż one. Wtedy zrobią to, co każesz. Będą posłuszne. Zamiast być ich niewolnikiem, staniesz się ich panem. To jest inteligencja finansowa”.

Popularne jest branie rzeczy na kredyt a później oddawanie części pieniędzy za nic, za darmo. Mam na myśli tutaj odsetki. Ja nigdy nie lubiłem i nie lubię płacić za nic. Łatwiej by było mieć na przykład mieszkanie teraz, w tej chwili i cieszyć się, że już teraz mam swój kąt ale wizja odsetek i spłacania przez 25 czy 30 lat jakoś mnie nie urządza. Czy taka droga rzeczywiście jest łatwiejsza? Odpowiedź nasuwa się sama.

 

”Jeśli chcesz czegoś, najpierw musisz dać (…). Często samo myślenie o tym, czego chcemy, i o tym, że dajemy komuś to, czego sami pragniemy, rozwiązuje worek obfitości”.

Masz wrażenie, że ktoś jest dla Ciebie niemiły? To sam stań się miły dla tej osoby i zacznij uśmiechać a zobaczysz, że ludzie Ci to odwzajemnią. Chciałbyś zdobyć wiedzę z jakiejś dziedziny? To zacznij najpierw sam uczyć kogoś. To Ty kreujesz świat i możesz nim kierować. Daj najpierw coś od siebie, wymagaj od siebie dużo a dopiero w następnej kolejności oczekuj. Świat nie kręci się tylko wokół Ciebie. Bądź uważny, co się dzieje wokół.

 

”W naszym świecie obecne są siły, które mogą zdziałać o wiele więcej niż my sami. Możemy się przedzierać przez zycie w samotności, ale o wiele łatwiej jest wykorzystać te siły. Musisz tylko hojnie dzielić się tym, co posiadasz”.

Taką tabliczkę z wyżej wymienionym fragmentem powinien sobie powiesić prawie każdy Polak nad łóżkiem 😉 Jesteśmy bardzo skupieni na sobie i czesto zdarza się, że sobie źle życzymy na przykład w pracy podkładając komuś świnię, bo chcemy tylko my – wybić się zamiast pomagać i dzielić się wiedzą oraz wsparciem. Takim zachowaniem nie wygrywamy tylko przegrywamy. Szczęśliwi są Ci, co nie zazdroszczą, nie są zawistni i pomagają oraz dzielą się, ponieważ nie marnują swojej energii na negatywne oddziaływania swojego umysłu. Poza tym dobro powraca. Jak już jesteśmy tymi ludźmi  i mamy rozum to kontrolujmy swoje emocje i wybierajmy to, nad czym chcemy się skupić i przeznaczyć swoją energię (na przykład zamiast marnować energię na złość i zazdrość, lepiej poćwiczyć fizycznie aby uwolnić hormony szczęścia oraz czytać pozytywne rzeczy o motywacji i samorozwoju, by wiedzieć jak pozbyć się negatywnego uczucia).

* * * * * * * * * *

Cytaty ze źródła:

Bogaty Ojciec Biedny Ojciec – R. T. Kiyosaki